wersja angielska english version Sobota, 4 lutego 2023 r.
Strona główna
Mapa regionu
Pogoda w regionie
Region w obiektywie
Kalendarz imprez
Kontakt
 Miasta:  Płock  Gostynin  Kowal 
 Powiaty:  Płock  Gostynin 
 Gminy:  Gąbin  Baruchowo  Gostynin  Iłów  Kowal  Gmina Łąck  Nowy Duninów  Sanniki  Słubice  Szczawin Kościelny 
 Muzyka ludowa

1. Dziecięcy Zespół Ludowy Ziemi Łąckiej, przy ul. Warszawska 39, Łąck, tel. (024) 384 14 27 Kierownik grupy tanecznej – Jolanta Gutowska, Kierownik GOK – Wiesław Stańczak. Zespół aktywnie uczestniczy w uroczystościach gminnych oraz imprezach zleconych takich jak: uroczystości dożynkowe, Regaty Żeglarskie w Nowym Duninowie. Zespół uczestniczył również z dużym sukcesem w Festiwalu Dziecięcych Zespołów Ludowych Szkół Reymontowskich.

2. „Gąbinianki”, Al. J. Pawła II 16, 09-530 Gąbin, tel. 024/ 277 10 30, kierownik zespołu: Ewa Gieras, Zespół zawiązał się we wrześniu 2006 r. Występ podczas 1. Festiwalu Folkloru i Kultury Ziemi Kujawskiej i Mazowieckiej „Od Kujawiaka do Oberka” był pierwszym występem zespołu. Członkowie zespołu są w wieku od 13 do 14 lat.

3. Zespół Wokalno-Taneczny przy Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Lucieniu „Promyki Lucienia” przy Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Lucieniu , Lucień 46, tel. 024/ 235 17 10, kierownicy zespołu: Joanna Dymczak – śpiew, Urszula Łykowska – taniec, Tomasz Panek. Zespół „Promyki Lucienia” istnieje od 2004 r. Swoją działalność prezentuje na uroczystościach szkolnych i środowiskowych. Dotychczasowy repertuar grupy tanecznej stanowi w głównej mierze taniec nowoczesny. Od września 2006 r. rozpoczęto pracę nad tematyką regionalną. Występ na Festiwalu jest dla zespołu pierwszym o tym charakterze.

4. Grupa Taneczna przy Szkole Podstawowej w Piotrkówku, Piotrkówek 75, 09-533 Słubice, tel. 024/ 277 80 12, kierownik zespołu: Iwona Michalska – Milczarek. Grupa funkcjonuje w ramach kółka tanecznego. W skład grupy wchodzą chętni uczniowie klas IV-VI. Grupa uświetnia swoimi występami uroczystości szkolne, gminne (np. Dzień Seniora), powiatowe („Powiatowy Dzień Ziemi”). Członkowie Grupy zmieniają się każdego roku.

5. Chór „Iłowiacy”, GOK w Iłowie, 96-520 Iłów, kierownik chóru: Danuta Dragan
Ul. Gen. Włada, Tomasz Romanowski, Tel. 024/ 27 75 049. Chór „IŁOWIACY” istnieje od 12 lat przy Kole Emerytów i Rencistów w Iłowie. Kierownikiem artystycznym jest p. Tomasz Romanowski. Zespół posiada w swoim repertuarze pieśni patriotyczne, ludowe i biesiadne. Występuje podczas uroczystości gminnych i ponadregionalnych. Koncertował w Warszawie, Płocku, Sochaczewie, Sierpcu i Żychlinie, m.in. podczas przeglądów twórczości zespołów emeryckich.Z każdego przeglądu zespół przywozi puchary i dyplomy. Najbardziej cenione to: puchar publiczności zdobyty w Płocku, II miejsce (dwukrotnie) w Żychlinie i III miejsce (trzykrotnie) w Sierpcu.

6. Zespół Ludowy „Grzybowianki”, Grzybów 28, 09-533 Słubice, 024/ 277 85 00, kierownik zespołu: Teresa Kowalska, Grzybów 45, 09-533 Słubice, 509 125 760. Zespół Ludowy „Grzybowianki” działa przy Kole Gospodyń Wiejskich w Grzybowie, Gm. Słubice. Bierze udział we wszystkich imprezach gminnych i gmin sąsiednich, powiecie płockim i gostynińskim. Zespół posiada liczne wyróżnienia i dyplomy w przeglądach zespołów ludowych. Najważniejszym wyróżnieniem dla Zespołu było nadanie zespołowi w październiku 2002 r. medalu „Zasłużony dla Powiatu z rąk Starosty Płockiego – Pana Michała Boszko

7. Zespół Śpiewaczy „Smólniczanki”, Smolnik, tel. (054) 253 15 86, kierownik zespołu: Wanda Grabowska. Zespół występuje na dożynkach gminnych, w Zespole Szkół w Smólniku. Członkinie Zespołu tworzą własne teksty do znanych melodii i piosenek.
Ponadto Panie śpiewają w chórze kościelnym. Trzy rodzaje strojów w większości własnoręcznie wykonanych. Panie z Zespołu corocznie angażują się w uroczystości dożynkowe wykonując wieńce dożynkowe, a ponadto przygotowując stoły wielkanocne, wigilijne i potrawy kujawskie.

8. Zespół Pieśni i Tańca „Swojacy” przy Gminnym Ośrodku Kultury w Baruchowie, Kierownik zespołu: Włodzimierz Tomaszewski, Baruchowo 86, tel. (054) 284 55 27. Jest to zespół wielopokoleniowy krzewiący autentyczny folklor kujawski w formie pieśni, tańców charakterystycznych dla Kujaw oraz widowisk obrzędowych.
Do ważniejszych osiągnięć zespołu należą:
- I miejsce na Festiwalu w Ciechocinku
- I miejsce w Golubiu Dobrzyniu i Puchar Marszałka Województwa
- Nagroda Polskiego Radia w Ogólnopolskim Sejmiku Teatrów Obrzędowych w Tarnogrodzie
- Udział w Ogólnopolskiej „Biesiadzie Weselnej” w Węgrowie (2005, 2006).

9. Zespół Ludowy „Czermno” przy Szkole Podstawowej w Czermnie, tel. (024) 277 14 02, kierownik zespołu: Marzena Ledzion. Zespół powstał w 1970 r. Działający wcześniej jako kapela ludowa zdobywał liczne nagrody i wyróżnienia na festiwalach m.in. w Kazimierzu, Baranowie, Bytowie, Płocku, Warszawie. Skrzypek, najstarszy członek zespołu został odznaczony medalem Oskara Kolberga w 2000 r. Jest to najwyższe odznaczenie w dziedzinie krzewienia tradycji i kultury ludowej. Nagrania Kapeli można często usłyszeć w audycjach I Programu Polskiego Radia. W latach świetności Zespół nagrał znajdujące się w archiwum Muzeum Etnograficznego w Warszawie „Wesele Czermnowskie”.

10. „Kapela spod Kowala” przy UG Kowal, ul. Piwna 33, kierownicy zespołu: Mieczysław Sobczak, Gołaszewo 39, 87-820 Kowal, Tadeusz Zieliński (kierownik muzyczny). Kapela została założona w 1968 r. przez Leona Stankiewicza.
Kapela koncertuje 38 lat, w roku bieżącym wystąpiła 22 razy. Występy w szkołach, na przeglądach w Ciechocinku, Golubiu, Dobrzyniu, Sępulnie Krajeńskim, Dożynkach i innych uroczystościach okolicznościowych. Od ponad roku Kapela występuje w nowym składzie. Kierownikiem muzycznym jest pan Tadeusz Zieliński.

11. Zespół Folklorystyczny „Kruszynioki”, Kruszyn, tel. (054) 252 84 25, kierownik zespołu: Irena Muszyńska. Zespół działa przy Gminnym Zespole Kultury w Kruszynie. Bardzo dużo koncertuje. Zdobywa wiele nagród i wyróżnień. W tym roku na przeglądzie w Gołubiu Dobrzyniu zespół zdobył I nagrodę. Bardzo bogaty repertuar.

12. Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Sanniki”, Ul. Warszawska 119, 09-540 Sanniki, Tel. 024/ 277 61 70, goksanniki@interia.pl , kierownik zespołu: Aleksandra Głowacka. Zespół prezentuje tańce i przyśpiewki regionu gąbińsko - sannickiego w strojach tego regionu oraz tańce narodowe w strojach krakowskich. Występował w kraju – od gór po morze oraz za granicą – w Austrii, Niemczech, (4-krotnie), Francji (3-krotnie), Szwajcarii i Holandii (4 krotnie). Kapela ma w swoim dorobku płytę CD i kasetę magnetofonową. Zespół uświetnia uroczystości we własnym środowisku promując tym samy, gminę Sanniki i region gąbińsko-sannicki.

1.

Diecięcy Zespół Ludowy Ziemi Łąckiej

19

(wokal – 2 os., gr. taneczna 12 os., zespół instrumentalny 5 os.)

2002

Keybardy

Wiesław Stańczak,


grupa taneczna - Jolanta Gutowska

Uczestnictwo w uroczystościach dożynkowych, Regatach Żeglarskich w Nowym Duninowie, a także Festiwalu Dziecięcych Zespołów Ludowych Szkół Reymontowskich

2.

Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Sanniki”

27

1953

Akordeon, skrzypce, klarnet, kontrabas, bęben

Aleksandra Głowacka

Tańce i przyśpiewki regionu gąbińsko-sannickiego prezentowane w strojach tego regionu oraz tańce narodowe w strojach Krakowskich. Występu w kraju (od gór po morze) i za granicą Austria, Niemcy (4 razy), Francja (3 razy), Szwajcaria, Holandia (4 razy). Płyta CD i kaseta magnetofonowa, występy promocyjne we własnym środowisku promujące gminę Sanniki i region sannicki

3.

„Gąbinianki” (dziecięcy zespół śpiewaczy)

7

2006

brak

Ewa Gieras

Brak dotychczasowego doświadczenia z uwagi na bardzo krótki okres działania zespołu (od września 2006) PIERWSZY WYSTĘP ZESPOŁU!

4.

Zespół Ludowy „Czermno”

20

1970

Skrzypce, harmonia polska, bębenek

Marzena Ledzion

Okres świetności zespołu datuje się na lata 70 –te., wówczas zdobywał on liczne nagrody i wyróżnienia na festiwalach w Kazimierzu, Baranowie Bytowie, Płocku, Warszawie. Jako Kapela działał w latach 1982-2001. Nagrania kapeli można było słyszeć w audycjach Programu I-go Polskiego Radia („Kiermasz pod Kogucikiem” czy „Rolniczy kwadrans” Obecnie skład jego zasila młode pokolenie, i prezentuje on autentyczny folklor regionu, a także pieśni przyśpiewki i tańce. Kobiecy strój to zespołu to: sukienka koloru czerwonego obszyta czarną aksamitką i koronką z błyszczącym gorsetem, pasiasty mieniący się jaskrawymi kolorami fartuch i biała bluzka ozdobiona kryzą, a na głowie chustka szlinówka w barwne kwiaty.

Strój męski to; biała koszula, czarna kamizelka z czerwoną wstążką, chabrowe spodnie i czapka maciejówka. Dodatkowo strój kapeli to czerwono-czarny serdak.

5.

Zespół Folklorystyczny „Kruszynioki”

40

1987

Akordeon, skrzypce, bęben, klarnet, trąbka, tamburyn

Irena Muszyńska

Zespół działa przy Gminnym Zespole Kultury w Kryszynie. Zdobywa liczne nagrody i wyróżnienia oraz bardzo dużo koncertuje. W tym roku w Goluniu Dobrzyniu i w Ciechocinku zespół na przeglądzie zdobył I nagrodę,

6.

Zespół Pieśni i Tańca „SWOJACY”

27

1999

Skrzypce, akordeon, kontrabas, bębenek

Włodzimierz Tomaszewski

Wielopokoleniowy zespół krzewiący autentyczny folklor kujawski w formie pieśni, tańców charakterystycznych dla Kujaw, a także widowisk obrzędowych . Ważniejsze osiągnięcia zespołu to: I miejsce na festiwalu w Ciechocinku, I miejsce na festiwalu w Golubiu Dobrzyniu, a także Nagroda polskiego Radia w Ogólnopolskim Sejmiku Teatrów Obrzędowych w Tarnogrodzie oraz udział w Ogólnopolskiej Biesiadzie Weselnej w Węgrowie (2005 i 2006)

7.

Zespół Ludowy „Grzybowianki”

17

1987

Akordeon, skrzypce i bębenek

p.o. Teresa Kowalska

Czynny udział we wszystkich imprezach gminy Słubice i gmin sąsiednich, a także powiecie płockim igostynińskim. Liczne dyplomy, a także nadanie Zespołowi „Grzybowianki” w październiku 2002 roku madalu zasłużonych dla powiatu z rąk starosty Płockiego Pana Michała Boszko.

8.

Kapela spod kowala

8

1968

Akordeon, skrzypce wiolonczela, bębenek

Kierownik zespołu Mieczysław Sobczak, kierownik muzyczny Tadeusz Zieliński

Zespół bierze aktywny udział w różnych występach w szkołach, w przeglądach w Ciechocinku, Golubiu Dobrzyniu, a także licznych uroczystościach okolicznościowych. W bieżącym roku zespól występował 22 razy.

9.

„Smólniczanki”

9

2000

brak

Wanda Grabowska

Występy na dożynkach gminnych a także Zespole Szkól w Smólniku. Zespól sam tworzy własne teksty do znanych melodii i piosenek, a także posiada trzy rodzaje strojów w większości uszytych przez członków zespołu. Ponadto zespól wykonuje wieńce dożynkowe, a także wystawy stołów wielkanocnych, wigilijnych oraz potraw kujawskich

10.

Chór „Iłowiacy”

20

1994

akordeon

Tomasz Romanowski

Chór działa przy kole Emerytów i Rencistów w Iłowie. Repertuar zespołu to przede wszystkim pieśni patriotyczne, ludowe i biesiadne. Występował on w Płocku, Warszawie, Żychlinie, Sochaczewie Sierpcu, gdzie brał czynny udział w przeglądach twórczości zespołów emeryckich. Zespół zdobył puchar publiczności za występ w Płocku, puchar za zajęcie II miejsca za występ w Żychlinie (dwukrotnie) oraz trzykrotnie puchar za zajęcie trzeciego miejsca w Sierpcu.

Administratorem seriwsu jest SGTPG
Serwis został wykonany przy wsparciu finansowym Województwa Mazowieckiego
Uwagi na temat serwisu prosimy przesyłać na adres: kontakt@pojezierzegostyninskie.pl
Koncepcja serwisu oraz nadzór merytoryczny: SGTPG
Wykonanie oraz hosting: plocman.pl