wersja angielska english version Sobota, 4 lutego 2023 r.
Strona główna
Mapa regionu
Pogoda w regionie
Region w obiektywie
Kalendarz imprez
Kontakt
 Miasta:  Płock  Gostynin  Kowal 
 Powiaty:  Płock  Gostynin 
 Gminy:  Gąbin  Baruchowo  Gostynin  Iłów  Kowal  Gmina Łąck  Nowy Duninów  Sanniki  Słubice  Szczawin Kościelny 
 Festiwal Folkloru i Kultury

1. Festiwal Folkloru i Kultury Ziemi Kujawskiej i Mazowieckiej
„Od Kujawiaka do Oberka”
Projekt polegał na zorganizowaniu „1. Festiwalu Folkloru i Kultury Ziemi Kujawskiej i Mazowieckiej” w dniu 27 października 2006 r. w Łącku jako wspólnej dla społeczności regionu, cyklicznej, ogólnodostępnej imprezy eksponującej i promującej dziedzictwo kulturowe ziemi kujawskiej i mazowieckiej.

Inspiracją do zorganizowania wspólnej dla regionu imprezy eksponującej i promującej dziedzictwo kulturowe ziemi kujawskiej i mazowieckiej jest jubileusz 10-lecia działalności Stowarzyszenia Gmin Turystycznych. Promocja regionu z uwagi na jego bogactwo kulturowe, historyczne, przyrodnicze i turystyczne jest jednym z głównych celów działalności organizacji.
W Łącku pojawiły się zespoły folklorystyczne, artyści ludowi i gospodynie z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu działania Stowarzyszenia tj. Miasta Płocka i Gostynina, Miasta i Gminy Gąbin oraz gmin: Łąck, Gostynin, Nowy Duninów, Słubice, Sanniki, Szczawin Kościelny, Iłów, Kowal, Włocławek, Baruchowo i powiatu płockiego.

Festiwal rozpoczął się przeglądem zespołów folklorystycznych i kapel ludowych z terenu działania Stowarzyszenia. Wystąpiły następujące zespoły:

1.Dziecięcy Zespół Ludowy Ziemi Łąckiej,
2.Dziecięcy Zespół Śpiewaczy „Gąbinianki” ,
3.Zespół Wokalno-Taneczny „Promyki Lucienia”,
4.Grupa Taneczna przy Szkole Podstawowej w Piotrkówku,
5.Chór „Iłowiacy”,
6.Zespół Ludowy „Grzybowianki”,
7.Zespół „Smólniczanki”,
8.Zespół Pieśni i Tańca „Swojacy”,
9.Zespół Ludowy „Czermno”,
10.Kapela Spod Kowala,
11.Zespół Folklorystyczny „Kruszynioki”,
12.Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Sanniki”.

Stowarzyszenie przygotowało dla wystawców – twórców ludowych stoiska, które pozwoliły na prezentację i kiermasz wyrobów regionalnych: rzeźby w drewnie, kowalstwa ozdobnego, wikliny, wycinanki sannickiej, pająków, pisanek-naklejanek, wydmuszek, bukietów z bibuły, haftu, wyrobów z ptasich piór, stroików z suszonych kwiatów, wyrobów ze słomy, wyrobów z ceramiki i ręcznie malowanej ceramiki, wyrobów z tkaniny, malarstwa na szkle i drewnie, prezentację rzemiosła bartniczego.

W trakcie Festiwalu przygotowane zostały wystawy okolicznościowe:

wystawa malarstwa przygotowana przez artystów z Gostynińskiego Towarzystwa Popierania Twórczości Plastycznej, Stowarzyszenia Popierania Galerii „Koszelówka” i Płockiego Stowarzyszenia Twórców Kultury,
wystawa fotografii przygotowana przez Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy,
wystawa rzeźby,
wystawa prac młodzieży gimnazjalnej biorącej udział w międzynarodowych warsztatach plastycznych organizowanych w sezonie letnim przez Stowarzyszenie.

Urozmaiceniem Festiwalu były konkursy:

1. na najlepszy folklorystyczny zespół regionalny,
2. na najpiękniejsze stoisko,
3. na najsmaczniejsze ciasto,
4. na utwór pisany gwarą regionalną.

Dla laureatów organizatorzy zapewnili nagrody pieniężne ufundowane przez Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki oraz Muzeum Mazowieckie w Płocku oraz rzeczowe przekazane przez sponsorów.

W konkursie na najlepszy zespół folklorystyczny w kategorii „Dziecięce i młodzieżowe zespoły folklorystyczne” najwyżej oceniono występ Zespołu Wokalno-Tanecznego „Promyki Lucienia” (gm. Gostynin), wśród „zespołów śpiewaczych” laureatem zostały „Grzybowianki” z Grzybowa (gm. Słubice), a wśród „folklorystycznych zespołów pieśni i tańca” profesjonalne jury pod przewodnictwem Leonarda Sobieraja Dyrektora Muzeum Mazowieckiego w Płocku najwyższą nagrodę przyznało dla Zespołu Ludowego „Czermno” z gminy Gąbin.
Zespół Ludowy „Czermno” otrzymał również nagrodę honorowego patrona imprezy Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika.
Ponadto osobne wyróżnienia Dyrektora Muzeum Mazowieckiego w Płocku otrzymali: Dziecięcy Zespół Ludowy Ziemi Łąckiej za wiązankę tańców folklor wiejski, Grupa taneczna przy Szkole Podstawowej w Piotrkówku (gm. Słubice) za wykonane tańce i „Kapela spod Kowala” z gm. Kowal. Dwa wyróżnienia indywidualne powędrowały na ręce solistów: Danieli Tomasik z Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Sanniki” i Jana Celmera z Zespołu Folklorystycznego „Kruszynioki”.
Osobne nagrody przyznawała publiczność. Według publiczności najlepiej zaprezentował się Zespół Pieśni i Tańca „Swojacy” z Baruchowa, następnie Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Sanniki’ i „Promyki Lucienia”.
W trakcie Festiwalu nastąpiło również rozstrzygnięcie konkursu na utwór pisany gwarą regionalną ogłoszonego przez SGTPG we wrześniu br. pn. „Gwara bogactwem Ziemi Kujawskiej i Mazowieckiej” zorganizowanego pod patronatem Wojewody Mazowieckiego. Profesjonalne jury pod przewodnictwem Pana dr Adama Wróbla z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu przyznało nagrody w dwóch kategoriach: młodzieży i dorosłych. Wśród młodzieży pierwszą laureatką została Sara Rakoca za utwór „Katedra”, drugą Monika Czarniak za utwór „Kujawy”, natomiast trzecia nagroda została przyznana Michałowi Pięta za cykl wywiadów z dziadkami.
W gronie osób dorosłych najwyższe noty otrzymali kolejno: Bogdan Lisowski za utwór „Dzionek Kujawiaka”, Dariusz Chrobak za „Jędrzeju i moje drogi chłopoki” i Ewa Gieras za „Opowieści babci Kazi”. Dwa wyróżnienia przyznano Juliannie Syska z Gostynina i Wandzie Gołębiewskiej z Płocka.
Fragmenty zwycięskich utworów recytował aktor Teatru Płockiego Pan Henryk Jóźwiak.
Publiczność i jurorzy przyznali również nagrody za najciekawsze stoisko festiwalowe. Najbardziej urzekło stoisko hafciarki Anny Staniszewskiej, następnie „Zielonej Szkoły” w Goreniu Dużym i bartnika Bronisława Szczepaniaka z Gostynina. Publiczność najwyżej oceniła stoiska kolejno: Koła Gospodyń Wiejskich ze Słubic, Marioli Dobaczewskiej i Iwony Romanowskiej z gm. Sanniki oraz Wandy Okupskiej z wyrobami ze słomy z gm. Kowal.
Kolejną ogromną atrakcją Festiwalu był konkurs na najsmaczniejsze ciasto. Jury pod przewodnictwem Barbary Snopek z Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Płocku za najsmaczniejsze ciasto orzekło „Miętuski” Elżbiety Jabłońskiej z gm. KGW Grodztwo, gm. Kowal. Druga i trzecia nagroda powędrowała na ręce Doroty Górkiewicz KGW Sieraków, gm. Gostynin za „Śliwkową fantazję” i Haliny Zarzyckiej z KGW Podgórze za sernik. Wyróżnienia jury przyznało kolejno: Marioli Kamerdyn z KGW Barcik, gm. Sanniki za „Manniak”, Barbarze Czyżewskiej z KGW Rakutowo, gm. Kowal za „Ciasteczka skubane” i Marioli Dobaczewskiej z gm. Sanniki za „Drożdżowe ciasto” i powidła. Specjalne wyróżnienie komisja przyznała Pani Irenie Muszyńskiej z KGW Kruszyn, gm.. Włocławek za dużą ilość przygotowanych wypieków.
Według publiczności na największą uwagę spośród 60 ciast zasłużyły: „Kołacz słubicki” Wiesławy Skotnickiej z KGW Słubice, tort Agnieszki Świeckiej i Zygmunta Koryckiego z gm. Szczawin Kościelny oraz „Paw” Ireny Muszyńskiej” z gm. Włocławek. Wyróżnienia publiczności otrzymały kolejno: Bożena Budzyńska z KGW Sieraków, gm. Gostynin za „Wytworne Ciasto”, Elżbieta Jabłońska z KGW Grodztwo, gm. Kowal za ciasto „Wenezuela” i Mirosława Kokosińska z KGW Lucień, gm. Gostynin za „Placek z jabłkami”.
Odbyła się również degustacja wyrobów regionalnych staropolskiej kuchni charakterystycznej dla regionu Mazowsza i Kujaw przygotowana przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich. Na „Stole Wiejskim” nie zabrakło również pieczonego dzika, który został ufundowany przez sponsorów.
Festiwal zakończył się koncertem gościa specjalnego Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. T. Sygietyńskiego .

Organizatorami przedsięwzięcia byli:
- Stowarzyszenie Gmin Turystycznych Pojezierza Gostynińskiego
- Fundacja AKTYWNI RAZEM

Tak duża impreza nie odbyłaby się bez pomocy licznych sponsorów: instytucji rządowych, samorządowych i firm prywatnych z regionu. Byli to: PZU Życie S.A., Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki, Powiat Płocki, Powiat Gostyniński, Bank Gospodarki Żywnościowej O/Płock, Bank Spółdzielczy w Gostyninie, Bank Spółdzielczy w Starej Białej O/Łąck, Bank Spółdzielczy w Kowalu, Nadleśnictwo Łąck, Nadleśnictwo Gostynin, Nadleśnictwo Włocławek, PZU Życie S.A. O/Płock, Karczma „Dobrodziejka”, Wojewoda Mazowiecki, Tartak Janusz Brząkalski, Fabryka Fajansu Włocławek; Instytut Książki w Krakowie, Zakłady Lniarskie „Orzeł” S.A., Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Megi Len, producent przypraw „PRYMAT” Sp. z o.o., Centrum Handlowe „AUCHAN” w Płocku, Płockie Zakłady Drobiarskie „Sadrob” S.A., Koła gospodyń wiejskich z terenu SGTPG, Koło Łowieckie „Sokół”, Coca Cola HBC Polska Sp. z o.o., Zakład Przetwórstwa Mięsnego „Peklimar”, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Sierpcu, Rieber Foods Polska S.A. (producent art. spożywczych Delecta), PSS ZGODA Płock, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Sanniki, Karczma „U Bolka”, Przedsiębiorstwo Produkcyjno Handlowe „Anna”, Wojciech Buła, Zygmunt Korycki.

Patronat medialny nad festiwalem objęły:
TVP 3, Telewizja TELE TOP, Telewizja Gostynin Media Gost, Życie Gostynina, Radio dla Ciebie, Radio ESKA, Katolickie Radio Płock, Polskie Radio PIK, Radio HIT Włocławek, Tygodnik Płocki, Życie Płocka, Gazeta Pomorska, GAZETA Kujawska, EkoWieści – Włocławski Przegląd Ekologiczny, Wieś Mazowiecka.

Stowarzyszenie Gmin Turystycznych Pojezierza Gostynińskiego ocenia, że przebieg 1. Festiwalu Folkloru i Kultury Ziemi Kujawskiej i Mazowieckiej „Od Kujawiaka do Oberka” stanowi sukces organizacyjny Stowarzyszenia.
Festiwal był przedsięwzięciem, które spotkało się z bardzo dużym uznaniem i zainteresowaniem uczestników , publiczności i lokalnych społeczności. Pozytywne opinie mają decydujące znaczenie dla Stowarzyszenia, gdyż Festiwal został zorganizowany na wyraźne zapotrzebowanie mieszkańców regionu, którzy sygnalizowali brak promocji twórców ludowych oraz masowych uroczystości popularyzujących kulturę i folklor regionalny.
Dzięki realizacji festiwalu zostały osiągnięte zakładane cele projektu tj:

1.nastąpiło wyrównanie różnic w dostępie do dziedzictwa kulturowego oraz aktywizacja kulturalna mieszkańców gmin poprzez krzewienie lokalnych zwyczajów i tradycji;
2.zostały stworzone na poziomie regionalnym warunki do rozwoju i prezentacji twórczości artystycznej;
3.została wypromowana sztuka, muzyka i kultura ludowa Ziemi Kujawskiej i Mazowieckiej;
4.został wyrobiony nawyk stałego zainteresowania folklorem, twórczością ludową i życiem kulturowym w regionie.

Stowarzyszenie liczy, że Festiwal stanie się imprezą cykliczną i na stałe wpisze się w kalendarz wydarzeń kulturalnych w regionie.
Administratorem seriwsu jest SGTPG
Serwis został wykonany przy wsparciu finansowym Województwa Mazowieckiego
Uwagi na temat serwisu prosimy przesyłać na adres: kontakt@pojezierzegostyninskie.pl
Koncepcja serwisu oraz nadzór merytoryczny: SGTPG
Wykonanie oraz hosting: plocman.pl