wersja angielska english version Sobota, 4 lutego 2023 r.
Strona główna
Mapa regionu
Pogoda w regionie
Region w obiektywie
Kalendarz imprez
Kontakt
 Miasta:  Płock  Gostynin  Kowal 
 Powiaty:  Płock  Gostynin 
 Gminy:  Gąbin  Baruchowo  Gostynin  Iłów  Kowal  Gmina Łąck  Nowy Duninów  Sanniki  Słubice  Szczawin Kościelny 
 Opis

W dniu 26 października 2007 r. na Hali Sportowo – Widowiskowej w Łącku odbył się „2. Festiwalu Folkloru     i Kultury Ziemi Kujawskiej i Mazowieckiej” jako wspólnej dla społeczności regionu, cyklicznej, odbywającej się jesienią, ogólnodostępnej imprezy eksponującej i promującej dziedzictwo kulturowe ziemi kujawskiej           i mazowieckiej.
Festiwal odbył się pod patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego Pana Adama Struzika.

Festiwal rozpoczął się przeglądem zespołów folklorystycznych i kapel ludowych
z terenu działania Stowarzyszenia. Wystąpiły następujące zespoły:
1) Zespół Wokalno – Taneczny ”Promyki Lucienia”
2) Dziecięcy Zespół Ludowy „Dzieci Ziemi Łąckiej”
3) Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca przy Szkole Podstawowej nr 1 w Gostyninie
4) Zespół „Nadwiślaki”
5) Chór „Iłowiacy”
6) Zespól Ludowy „Grzybowianki”
7) Zespół folklorystyczny „Melodia z Kowala”
8) Zespół folklorystyczny „Kapela spod Kowala”
9) Zespół folklorystyczny „Kruszynioki”
10) Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Sanniki”
11) Zespół Pieśni i Tańca „Swojacy”
12) Zespół Ludowy „Czermno”

Stowarzyszenie przygotowało dla wystawców - twórców ludowych stoiska, które pozwoliły na prezentację dorobku artystycznego i kiermasz wyrobów regionalnych: rzeźby w drewnie, wikliny, wycinanki sannickiej, pająków, pisanek – naklejanek, bukietów z bibuły, haftu, wyrobów
z ptasich piór, stroików z suszonych kwiatów, wyrobów ze słomy, wyrobów z ceramiki, wyrobów z tkaniny, malarstwa na szkle i drewnie, prezentację rzemiosła bartniczego.

W trakcie Festiwalu przygotowane zostały wystawy okolicznościowe:

  •  wystawa malarstwa przygotowana przez artystów z Gostynińskiego Towarzystwa Popierania Twórczości Plastycznej;
  •  wystawa fotografii przygotowana przez Gostynińsko – Włocławski Park Krajobrazowy oraz Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej;
  • wystawa prac młodzieży biorącej udział w konkursie ekologicznym pod hasłem „Czysto na Pojezierzu Gostynińskim” zorganizowanym przez Stowarzyszenie.

    Urozmaiceniem Festiwalu były konkursy:
  • na najlepszy folklorystyczny zespół regionalny,
  • na najpiękniejsze stoisko,
  • na najsmaczniejsze ciasto.

W trakcie Festiwalu nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu na utwór pisany gwarą regionalną ogłoszonego przez SGTPG we wrześniu br. pn. „Gwara bogactwem Ziemi Kujawskiej i Mazowieckiej” Profesjonalne jury pod przewodnictwem Pana dr Adama Wróbla z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu przyznało nagrody w dwóch kategoriach: młodzieży i dorosłych. Wśród młodzieży pierwszą laureatką została Karolina Olejniczak za utwór „Pora żniw”, drugim laureatem Rafał Sławski za utwór „Jak chłopy przechytrzyła Maćka”, trzecia nagroda została przyznana Wioletcie Malesa za utwór „Kołysanka dla Franka”, natomiast wyróżnienie otrzymała Izabela Franciszkiewicz za utwór „Dywan”.

W gronie osób dorosłych najwyższe noty otrzymali kolejno: Małgorzata Pietrzak za utwór „Kujawy wiosną”, Bogdan Lisowski za „Boli me” i Aleksandra Głowacka za „Janku, Janku…”. Wyróżnienie przyznano Aleksandrze Zawackiej za utwór „Pod miedzą”

W konkursie na najlepszy zespół folklorystyczny w kategorii „Dziecięce
i młodzieżowe zespoły folklorystyczne” najwyżej oceniono występ Dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca przy Szkole Podstawowej nr 1 w Gostyninie” (m. Gostynin), wśród „zespołów śpiewaczych” laureatem został „Zespól Folklorystyczny „Melodia z Kowala” (gm. Kowal),
a wśród „folklorystycznych zespołów pieśni i tańca” profesjonalne jury pod przewodnictwem Leonarda Sobieraja Dyrektora Muzeum Mazowieckiego w Płocku najwyższą nagrodę przyznało dla Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Sanniki” z gminy Sanniki.

Osobne nagrody przyznawała publiczność. Według publiczności najlepiej zaprezentował się                    Zespół Wokalno - Taneczny „Promyki Lucienia” z gminy Gostynin.
Laureatom organizatorzy przekazali nagrody pieniężne ufundowane przez Mazowieckie Centrum Kultury          i Sztuki, Muzeum Mazowieckie w Płocku oraz nagrody rzeczowe zakupione przez Stowarzyszenie.

 jurorzy przyznali również nagrody za najpiękniejsze stoisko. Jurorów najbardziej urzekło stoisko bartnika Bronisława Szczepaniaka ze Szczawina Kościelnego, następnie Anny Staniszewskiej hafciarki z Łowicza oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Sannikach. Wyróżnienie przyznano Aleksandrze i Krzysztofowi Zawackim.
Publiczność najwyżej oceniła stoisko Stowarzyszenia Kwaterodawców Pojezierza Gostynińskiego.

 Kolejną ogromną atrakcją Festiwalu był konkurs na najsmaczniejszy słodki wypiek regionalny. Jury pod przewodnictwem Barbary Snopek z Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego
w Płocku za najsmaczniejszy słodki wypiek uznało „Bułki drożdżowe” przygotowane przez uczniów Gimnazjum w Sannikach. Druga nagroda powędrowała do Szkoły Podstawowej
w Sannikach za „Pierniczki i Powidła z buraków cukrowych ”. Trzecią nagrodę otrzymała Jadwiga Kroczek      za „Mazurek kruchy z kajmakiem”, natomiast wyróżnienie przyznano Elżbiecie Sadokierskiej za „Kruche ciasteczka” .
Według publiczności na największą uwagę spośród 40 ciast zasłużył: „Sękacz” Cecylii Małeckiej z KGW Kruszyn.
Laureatom konkursów na najpiękniejsze stoisko i na najsmaczniejszy słodki wypiek regionalny organizatorzy przekazali nagrody rzeczowe ufundowane przez Stowarzyszenie i Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Płocku oraz przekazane przez sponsorów.

Odbyła się również degustacja wyrobów regionalnych staropolskiej kuchni charakterystycznej dla regionu Mazowsza i Kujaw przygotowana przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich. Na „Stole Wiejskim” nie zabrakło również pieczonego dzika.

Festiwal zakończył się koncertem gościa specjalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny .

Sponsorzy:
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki, Powiat Płocki, PZU Życie S.A., Muzeum Mazowieckie w Płocku, Polski Związek Łowiecki, Bank Spółdzielczy w Starej Białej O/Łąck, Bank Spółdzielczy w Kowalu, Nadleśnictwo Łąck, Nadleśnictwo Gostynin, Nadleśnictwo Włocławek, Zakład Przetwórstwa Mięsnego „Peklimar”, PPHU Jan Rykalski, Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej w Płocku, Gostynińsko – Włocławski Park Krajobrazowy, Towarzystwo Naukowe Płockie, Urząd Miasta Płocka, SKOK Stelczyka w Płocku, Tartak Janusz Brząkalski, Fabryka Fajansu Włocławek, Centrum Handlowe „AUCHAN” w Płocku, Koła Gospodyń Wiejskich z terenu SGTPG.

Administratorem seriwsu jest SGTPG
Serwis został wykonany przy wsparciu finansowym Województwa Mazowieckiego
Uwagi na temat serwisu prosimy przesyłać na adres: kontakt@pojezierzegostyninskie.pl
Koncepcja serwisu oraz nadzór merytoryczny: SGTPG
Wykonanie oraz hosting: plocman.pl