wersja angielska english version Sobota, 4 lutego 2023 r.
Strona główna
Mapa regionu
Pogoda w regionie
Region w obiektywie
Kalendarz imprez
Kontakt
 Miasta:  Płock  Gostynin  Kowal 
 Powiaty:  Płock  Gostynin 
 Gminy:  Gąbin  Baruchowo  Gostynin  Iłów  Kowal  Gmina Łąck  Nowy Duninów  Sanniki  Słubice  Szczawin Kościelny 
 Opis

3. Festiwal Folkloru i Kultury Ziemi Kujawskiej i Mazowieckiej
 „Od Kujawiaka do Oberka”
 
Już po raz trzeci Stowarzyszenie Gmin Turystycznych Pojezierza Gostynińskiego przy współorganizacji Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki oraz Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej organizuje 3. Festiwal Folkloru i Kultury Ziemi Kujawskiej i Mazowieckiej – „Od Kujawiaka do Oberka”. Impreza odbyła się w dniu 24 października 2008 roku (piątek) o godzinie 1100 w Hali Widowiskowo – Sportowej w Łącku przy ul. Gostynińskiej 2.
Festiwal zorganizowany był pod patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego Pana Adama Struzika. Dotację na organizację imprezy przyznali: Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Powiat Płocki. Sponsorami Festiwalu byli ponadto Bank Spółdzielczy w Starej Białej O/Łąck, Bank Spółdzielczy w Gostyninie oraz Bank Spółdzielczy „Mazowsze” w Płocku O/Sanniki jak również Nadleśnictwo Łąck, Nadleśnictwo Gostynin i Nadleśnictwo Włocławek. Patronat medialny nad Festiwalem objął „Tygodnik Płocki” i „Życie Płocka”.
Festiwal jest imprezą całodniową, ogólnodostępną, adresowaną do wszystkich mieszkańców z terenu działania Stowarzyszenia Gmin Turystycznych Pojezierza Gostynińskiego, eksponującą i promującą dziedzictwo kulturowe ziemi kujawskiej i mazowieckiej.
Uczestnicy Festiwalu mieli okazję wziąć udział w pokazach lokalnych twórców ludowych działających na terenie Stowarzyszenia. Planowana impreza pozwoliła mieszkańcom zapoznać się z różnymi technikami i środkami wyrazu jakim niewątpliwie jest kultura i sztuka ludowa.
Ideą Festiwalu jest podkreślenie ponadregionalnego, integracyjnego charakteru imprezy, zmierzającej do wzajemnego poznania lokalnych społeczności, artystów i twórców regionalnych oraz organizacji społecznych, przedsiębiorców i instytucji publicznych otwartych na współpracę.
W trakcie Festiwalu odbył się przegląd folklorystycznych zespołów ludowych. Zespoły oceniane były przez profesjonalne jury. Konkursami towarzyszącymi były konkurs na najpiękniejsze stoisko oraz konkurs na najsmaczniejszy słodki wypiek. Podczas Festiwalu poznaliśmy także laureatów konkursu „Gwara bogactwem Ziemi Kujawskiej i Mazowieckiej”. Odbyła się również wystawa malarska przygotowana przez artystów z regionu działalności Stowarzyszenia oraz wystawy fotograficzne prezentujące piękno Pojezierza Gostynińskiego. Gościem specjalnym Festiwalu był Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka”.
Równolegle z 3. Festiwalem Folkloru i Kultury Ziemi Kujawskiej i Mazowieckiej – „Od Kujawiaka do Oberka” odbył się 1. Festiwal Produktów Turystycznych i Regionalnych w trakcie którego będzie możliwość degustacji ciast i wyrobów regionalnych (w tym dzika).
Administratorem seriwsu jest SGTPG
Serwis został wykonany przy wsparciu finansowym Województwa Mazowieckiego
Uwagi na temat serwisu prosimy przesyłać na adres: kontakt@pojezierzegostyninskie.pl
Koncepcja serwisu oraz nadzór merytoryczny: SGTPG
Wykonanie oraz hosting: plocman.pl