
W dniu 20 lipca (poniedziałek) na terenie Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Lucieniu uroczyście rozpoczęto organizowany już cyklicznie od siedmiu lat Plener Artystyczny i Warsztaty Plastyczne dla Młodzieży Gimnazjalnej. Organizatorem przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Gmin Turystycznych Pojezierza Gostynińskiego z siedzibą w Łącku.
Głównym założeniem projektu jest popularyzacja sztuki wśród młodzieży i pomoc uzdolnionym plastycznie gimnazjalistom z terenu 14 miast i gmin zrzeszonych w Stowarzyszeniu Gmin Turystycznych Pojezierza Gostynińskiego w rozwoju talentów i zainteresowań dziedzictwem kulturowym regionu.
Organizowany cyklicznie już od siedmiu lat Plener i Warsztaty są stałym elementem kalendarza kulturalnego w sezonie letnim na terenie Zachodniego Mazowsza. Unikalna forma przedsięwzięcia polega na współpracy artystów o krajowej i międzynarodowej sławie, profesorów, wykładowców wyższych uczelni artystycznych z uzdolnioną plastycznie młodzieżą, która zastanawia się nad wyborem drogi życiowej.
Uczestnicy Warsztatów Plastycznych to laureaci konkursu plastycznego (34 osoby) zorganizowanego przez Stowarzyszenie Gmin Turystycznych Pojezierza Gostynińskiego wyłonieni przez komisję konkursową, w skład której weszli profesjonalni artyści: Maria Wojnarowska, Barbara Perlikowska, Anna Łuczyńska oraz Alojzy Balcerzak.
Realizacja tego zamierzenia możliwa jest m.in. dzięki współpracy z czołówką polskich artystów, którzy zaszczycili nas swoją obecnością na Plenerze, aby pomóc w realizacji pasji uzdolnionej plastycznie młodzieży. Są wśród nich:
W trakcie Pleneru artyści i młodzież wykonają prace promujące i upamiętniające piękno ziemi mazowieckiej - walory kulturowe i krajobrazowe regionu.
Organizator zapewnił zakwaterowanie, wyżywienie i materiały plastyczne dla młodzieży – uczestników Warsztatów Plastycznych.
Podczas pobytu uczestnikom Warsztatów i Pleneru zostały zorganizowane następujące atrakcje:
- wycieczki połączone ze zwiedzaniem i pracą artystyczną w plenerze:
- do odbudowanego w tym roku Zamku w Gostyninie, gdzie zgodnie z przekazem historycznym w 1611 roku został uwięziony wraz z rodziną car Rosji – Wasyl Szujski.
- tradycyjnie już do historycznego Stada Ogierów w Łącku,
- do odnowionego Zespołu Pałacowo Parkowego w Łącku – letniej rezydencji Marszałka Edwarda Rydza Śmigłego,
- wycieczki krajoznawcze po okolicy, wycieczki nad jezioro,
- turnieje, dyskoteki oraz inne gry i zabawy.
Dodatkowo wszyscy uczestnicy i goście mieli możliwość wysłuchania:
- koncertu aktora, artysty malarza, poety, satyryka i karykaturzysty Pana Macieja Pietrzyka,
- Gali Operowo-Operetkowej w wykonaniu artystów warszawskich i krajowych scen operowych podczas uroczystego zakończenia Warsztatów Plastycznych.
Uroczyste zakończenie Warsztatów i Pleneru połączone z wystawą poplenerową odbyło się w Szkole w Lucieniu w sobotę 25 lipca o godz. 16.00. Wystawę uświetniła Gala Operowo-Operetkowa w wykonaniu artystów warszawskich i krajowych scen operowych.
Realizacja Pleneru i Warsztatów możliwa była dzięki wsparciu finansowemu:
Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Powiatu Płockiego, Zespołu Pałacowo Parkowego w Łącku Sp. z o.o., Gminie Gostynin, Naftoremont Sp. z o.o., Nadwiślański Bank Spółdzielczy w Wyszogrodzie z siedzibą w Czerwińsku, Banku Spółdzielczego w Kowalu, Coca-Coli, PPHU Jan Rykalski, Staropol s.c., Stada Ogierów w Łącku Sp. z o.o., sponsorów indywidualnych oraz miast, gmin i powiatów zrzeszonych w Stowarzyszeniu Gmin Turystycznych Pojezierza Gostynińskiego.
Patronat medialny nad przedsięwzięciem objęli: Telewizja Gostynin MEDIA GOST, Tygodnik Płocki, Tygodnik „Extra Gostynin”, Internetowe „Radio Gostynin”.
Stowarzyszenie Gmin Turystycznych Pojezierza Gostynińskiego powstałe w 1996 roku działa w wyjątkowo atrakcyjnym przyrodniczo i turystycznie regionie rozciągającym się od granic Puszczy Kampinoskiej do Włocławka.
Do szczególnych atrakcji zaliczyć należy w szczególności:
- Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy,
- urokliwą Wisłę z Zalewem Włocławskim,
- zagospodarowane turystycznie, malownicze jeziora,
- duże kompleksy leśne,
- różnorodność dziedzictwa kulturowo-historycznego pogranicza Mazowsza i Kujaw,
- Leśny Kompleks Promocyjny „Lasy Gostynińsko-Włocławskie”,
- enklawy chronionego krajobrazu, rezerwaty i pomniki przyrody.
Stowarzyszenie tworzy 16 j.s.t., tj.: miasta: Płock, Gąbin, Gostynin i Kowal, gminy: Baruchowo, Gostynin, Iłów, Kowal, Łąck, Nowy Duninów, Sanniki, Słubice, Szczawin Kościelny i Włocławek oraz Powiat Płocki i Powiat Gostyniński.
Stowarzyszenie zajmuje się m.in.:
- promocją i informacją turystyczną,
- wytyczaniem szlaków turystycznych,
- wspieraniem i promocją turystyki i agroturystyki,
- działalnością na rzecz rozwoju obszarów wiejskich,
- realizacją zadań związanych z ochroną środowiska i zachowaniem dziedzictwa kulturowego regionu,
- organizacją plenerów artystycznych i warsztatów plastycznych,
- współorganizacją regionalnych imprez kulturalnych, turystycznych, sportowych i ekologicznych.