wersja angielska english version Sobota, 4 lutego 2023 r.
Strona główna
Mapa regionu
Pogoda w regionie
Region w obiektywie
Kalendarz imprez
Kontakt
 Miasta:  Płock  Gostynin  Kowal 
 Powiaty:  Płock  Gostynin 
 Gminy:  Gąbin  Baruchowo  Gostynin  Iłów  Kowal  Gmina Łąck  Nowy Duninów  Sanniki  Słubice  Szczawin Kościelny 
 Opis

5. Festiwal Folkloru i Kultury Ziemi Kujawskiej i Mazowieckiej

„Od Kujawiaka do Oberka”

Zadanie pn.: 5. Festiwal Folkloru i Kultury Ziemi Kujawskiej i Mazowieckiej – „Od Kujawiaka do Oberka” odbyło się 16 października 2010 r. w Hali Widowiskowo – Sportowej w Łącku na terenie gminy Łąck, należącej do Stowarzyszenia Gmin Turystycznych Pojezierza Gostynińskiego.
 
Zadanie polegało na zaprezentowaniu kapel ludowych, zespołów folklorystycznych, zespołów śpiewaczych, dziecięcych zespołów ludowych z Mazowsza i Kujaw, z miast i gmin należących do Stowarzyszenia. Odbył się również przegląd twórczości ludowej regionu, połączony z kiermaszami oraz degustacją lokalnych potraw i staropolskiej tradycji kuchni kujawskiej i mazowieckiej a także regionalnych tradycji nalewkarskich. Gościem specjalnym Festiwalu był: Zespół KARADŽIĆ z Loznicy (Serbia) oraz Zespół Pieśni i Tańca „Wisła” z Płocka.
 
Główne cele zadania pt.: 5. Festiwal Folkloru i Kultury Ziemi Kujawskiej i Mazowieckiej – „Od Kujawiaka do Oberka” obejmowały:
 • zachowanie tradycji i ludowego dziedzictwa kulturowego pogranicza Mazowsza i Kujaw,
 • tworzenie warunków do rozwijania aktywności twórczej oraz przygotowanie dzieci i młodzieży do aktywnego uczestnictwa w kulturze,
 • podnoszenie kompetencji kulturalnych społeczeństwa, jak i kwalifikacji osób działających w sferze upowszechniania kultury,
 • podnoszenie kwalifikacji osób działających w sferze upowszechniania kultury.
Realizacja zadania podkreśliła znaczenie istnienia i pracy lokalnych twórców i zespołów ludowych, których prezentacja dorobku dała nadzieję na tworzenie nowych, świadomych i wartościowych odbiorców sztuki oraz zachęciła do kultywowania sztuki regionu.
 
Uczestnicy zadania mieli okazję uczestniczyć w pokazach lokalnych twórców ludowych działających na terenie Stowarzyszenia. Impreza pozwoliła mieszkańcom, w tym młodzieży, zapoznać się z różnymi technikami i środkami wyrazu jakimi są kultura i sztuka ludowa.  
 
Festiwal był ważnym elementem w rozwoju artystycznym mieszkańców, a przede wszystkim młodzieży. Był okazją do kształcenia zmysłu obserwacji, wyczulał na klimat, nastrój i piękno dawnych czasów. Ważnym aspektem projektu była możliwość uczestniczenia w rozmowach o sztuce ludowej i wymianie ewentualnych doświadczeń w tym kierunku.
 
Projekt pozwolił na czynne i aktywne zaangażowanie w jego realizację różnych środowisk, instytucji publicznych oraz organizacji pozarządowych przy rekrutacji zespołów folklorystycznych, przy organizacji konkursu na utwór pisany gwarą regionalną, organizacji stoisk wystawowych, czy przygotowaniu wystroju hali w Łącku.
Organizacja Festiwalu przyczyniła się do stworzenie jednolitego wizerunku kulturowego obszaru na którym działa Stowarzyszenie dzięki korzystaniu z dorobku wiejskiego dziedzictwa kulturowego regionu. Jest to obszar wciąż czekający na odkrycie na którym za każdym niemal zakrętem drogi można spotkać artystyczną i rzemieślniczą twórczość ludową, zwyczaje i obrzędy, wierzenia oraz stroje, gwary, miejsca i obiekty godne zainteresowania.
W dniu festiwalu tj. 16.10.2010 r.:
 1. Zarejestrowano uczestników festiwalu, wręczono program oraz znaczek okolicznościowy Festiwalu.
 2. Podczas uroczystości otwarcia Festiwalu: przedstawiono program festiwalu; ogłoszono konkurs dla publiczności: na najpiękniejsze stoisko, na najsmaczniejszy produkt regionalny, na najpiękniejszy zespół.
 3. Zaprezentowano następujące kapele i zespoły folklorystyczne oraz solistów i instrumentalistów: Dziecięcy Zespół Piosenki i Tańca „Iłowiaczek”, gm. Iłów, Zespół Ludowy „Grzybowianki”, gm. Słubice, Zespół Pieśni i Tańca „Promyki Lucienia”, gm. Gostynin, Zespół Wokalno – Instrumentalny „Ludowe Nutki”, gm. Słubice, Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Sanniki”, gm. Sanniki, Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Dzieci Ziemi Łąckiej”, gm. Łąck, „Kapela Spod Kowala”, gm. Kowal, Ludowy Zespół Śpiewaczy „Białki”, gm. Gostynin, Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Szczawin Kościelny”, gm. Szczawin Kościelny, Zespół Pieśni i Tańca„Swojacy”, gm. Baruchowo, Zespół Ludowy „Melodia” z Kowala, gm. Kowal, Zespół Folklorystyczny „Smólnik”, gm. Włocławek, Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca„Swojaczki”, gm. Baruchowo, Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Solec”.
 4. Odbył się przegląd twórczości ludowej regionu połączony z wystawami twórców oraz kiermaszem (rzeźba w drewnie, wiklina, wycinanka sannicka, pająki, bukiety z bibuły, haft, wyroby z ptasich piór, wyroby ze słomy, wyroby z ceramiki i ręczne malowanie ceramiki, wyroby z tkaniny, malarstwo na szkle i drewnie).
 5. Zaprezentowano utwory laureatów konkursu na utwór pisany gwarą ludową.
 6. Uczestnicy Festiwalu degustowali lokalne potrawy oraz nalewki (tradycyjna kuchnia regionu, ciasta, produkty z gospodarstw ekologicznych, wyroby regionalne w tym dziczyzna).
 7. Rozstrzygnięto konkursy.
W konkursie na utwór pisany gwarą regionalną ogłoszonym przez SGTPG we wrześniu br. pt.: „Gwara bogactwem Ziemi Kujawskiej i Mazowieckiej” profesjonalne Jury w składzie: Małgorzata Duch, Donata Patora, Agnieszka Żukowska pod przewodnictwem Pana dr Adama Wróbla z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu przyznało nagrody w dwóch kategoriach: młodzieży i dorosłych. Do konkursu zgłoszono 26 prac w kategorii dorośli oraz 8 w kategorii młodzież. Wśród młodzieży pierwszym laureatem została Agata Bogdanowicz za utwór „Pirzok”, drugie miejsce zostało przyznane Józefowi Nowakowskiemu za utwór „Szablok”, trzecia nagroda została przyznana Mateuszowi Zembowiczowi za utwór ”Złota jesień na Mazowszu”, natomiast wyróżnienie otrzymała Joanna Nowak za utwór „Sen o mojej ziemi”, Jakub Michalski za utwór „Sąsiedzi” oraz Daria Pawlewska za utwór „Zielune Świuntki”.
W gronie osób dorosłych najważniejsze noty otrzymali kolejno: Daniel Ratz za cykl utworów „O kapliczkach”, drugie miejsce przyznano Wandzie Gołębiewskiej za cykl wierszy o postaciach z Mazowsza, trzecia nagroda została przyznana za utwór „Proźbo Sopyna”. Wyróżnienie przyznano Aleksandrze Głowackiej za zbiór utworów „Wierzby w polu”, „Ciężkie życie” i „Oj Jaguś”, a także Aleksandrze Zawackiej za utwór „Autobiografia”.
Honorowy patronat nad konkursem „Gwara bogactwem Ziemi Kujawskiej i Mazowieckiej” objął Wojewoda Mazowiecki – Jacek Kozłowski.
W konkursie na „Najpiękniejsze stoisko” Jury w składzie: Anna Łuczyńska – Przewodnicząca Komisji, Małgorzata Struzik i Elżbieta Subotowicz pierwsze miejsce przyznało Ewie Polańskiej, drugie miejsce Annie Staniszewskiej oraz trzecie Januszowi Drapale. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymało Stowarzyszenie Aktywnych Kobiet – Jadwiga Adamska.
W konkursie publiczności publiczność najwyżej oceniła stoisko Stowarzyszenia Aktywnych Kobiet – Jadwiga Adamska, natomiast w drodze losowania spośród osób, które wzięły udział w konkursie i wypełniły kupon konkursowy nagrodę dla publiczności otrzymała Zofia Grabska.
Jurorzy w składzie Leonard Sobieraj – Przewodniczący, Adam Pawlikoski i Jadwiga Kurant podczas „Przeglądu Folklorystycznych Zespołów Regionalnych” wyróżniło Zespół Pieśni i Tańca „Promyki Lucienia”, gm. Gostynin,  Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Sanniki”, gm. Sanniki, Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Dzieci Ziemi Łąckiej”, gm. Łąck, „Kapelę Spod Kowala”, gm. Kowal, Zespół Folklorystyczny „Smólnik”, gm. Włocławek, Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Solec”, Zespół Pieśni i Tańca„Swojacy”, gm. Baruchowo, Zespół Ludowy „Melodia” z Kowala, gm. Kowal, Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Szczawin Kościelny”, gm. Szczawin Kościelny.
Według publiczności najlepiej zaprezentował się Zespół Pieśni i Tańca „Promyki Lucienia”, a w drodze losowania nagrodę dla osoby z publiczności głosującej w konkursie otrzymał Stanisław Rutkowski.
„Najlepszy produkt żywnościowy Ziemi Kujawskiej i Mazowieckiej” w kategorii wypiek Jury w składzie Witold Rogowiecki – Przewodniczący, Mariola Ludwika Winnicka i Barbara Snopek za najsmaczniejszy wypiek uznało „Pierniki Sannickie” przygotowany przez Iwonę Romanowską. Druga nagroda powędrowała do Janiny Mejki za „Ciasteczka drożdżowe”. Trzecie miejsce otrzymała Renata Lisowska za „Drożdżowe ze śliwkami”, natomiast wyróżnienie za „Bułeczki babci Mani” otrzymała Aleksandra Zawacka.
Najlepszy produkt żywnościowy Ziemi Kujawskiej i Mazowieckiej” w kategorii: potrawa regionalna Jury w składzie Bolesław Justyński – Przewodniczący, Sylwia Nowak, Maciej Potalski i Jan Natkowski za najsmaczniejszą potrawę regionalną uznało „Ser biały tłusty” przygotowany przez Zofię Zawadzką. Drugie miejsce zajęły „Pierogi z serem” Agnieszki Kopaczewskiej, trzecia nagroda powędrowała do Marianny Figiel za „Pierogi z kapustą i grzybami”. Wyróżnienie otrzymała Janina Leonarcik za „Chleb wiejski, smalec chłopski i ogórki kiszone”
„Najlepszy produkt żywnościowy Ziemi Kujawskiej i Mazowieckiej” w kategorii: nalewka Jury w składzie Fryderyk Walczak – Przewodniczący, Agnieszka Woźniak, Barbara Natkowska pierwsze miejsce przyznało Wandzie Augustyniak za ziołową nalewkę „Kniejówkę”, drugie miejsce zajęła Jadwiga Adamska za „Eliksir zdrowia z kwiatu czarnego bzu”. Trzecie miejsce za „Czosnkówkę” otrzymała Teresa Murawska. Jury przyznało również trzy wyróżnienia, pierwsze dla Marii Cessak za „Nalewkę śliwkową”, drugie wyróżnienie dla Wandy Augustyniak za nalewkę „Szuwarów czas” i trzecie wyróżnienie za „Miętówkę” dla Haliny Zarzyckiej.
Według publiczności na największą uwagę w konkursie na „Najlepszy produkt żywnościowy Ziemi Kujawskiej i Mazowieckiej” zasłużyło ciasto „Misio” wykonane przez Elżbietę Milczarską, a w drodze losowania nagrodę dla osoby z publiczności głosującej w konkursie otrzymał Grzegorz Szafraniec.
Całość uroczystości zakończył występ gości specjalnych Festiwalu: Zespółu KARADŽIĆ z Loznicy (Serbia) oraz Zespółu Pieśni i Tańca „Wisła” z Płocka.
Administratorem seriwsu jest SGTPG
Serwis został wykonany przy wsparciu finansowym Województwa Mazowieckiego
Uwagi na temat serwisu prosimy przesyłać na adres: kontakt@pojezierzegostyninskie.pl
Koncepcja serwisu oraz nadzór merytoryczny: SGTPG
Wykonanie oraz hosting: plocman.pl